Дойдоха тигровите комари
(5).jpg)
Насекомите са вид тропически комари, които могат да причинят заболявания, които в момента в нашата страна няма, изрично подчерта директорът на НЗЦПБ.
Към днешна дата те не са заразени с инфекциите,
които биха могли да пренесат. Такива са тропическите трески - чикунгуня, зика и денга. За да започнат инфекциите да се разпространяват у нас, тигровият комар трябва да ухапе човек, който вече е заразен и чак тогава насекомото става опасно за предаване на болестите. Именно затова към момента риск няма.
Тигровите комари се различават
от нашенските. Местни хапят привечер и през нощта, а тигровите през деня, като те летят ниско и се насочват към краката. Също така са по-дребни от нашенските. „Трябва да взимат индивидуални мерки срещу комарите. Те включват ползване на репеленти за дрехи и кожа, избягване на заблатени региони и недопускане на деца на такива места, слагане на комарници по прозорците и апаратчета в контакта", призова проф. Тодор Кантарджиев.
Продължават да се вият опашки от хора,
които носят кърлежи за проби в НЦЗПБ. Кабинетът обаче работи до 12 часа, напомня проф. Кантарджиев. Както clinica. bg вече писа, за месец и половина лекарите в "Пирогов" са извадили 560 кърлежа. Станаха известни и фрапиращи случаи на деца с десетки забити паразита.
Няма обаче медицински показания, изискващи изследването на кърлеж. „Ако се докаже, че кърлежът има борелия, не значи, че човекът е болен. Ако не се докаже, не значи, че човекът няма да се разболее", напомня отново проф. Кантарджиев.
Важно е кърлежът да се извади до 12 часа,
след ухапването, защото тогава не може да се предаде заболяване. Затова е ключово, паразитът да се премахне възможно най-бързо.
Престоят в тялото повече от 24 часа води до риск. При забиване на кърлеж е възможно да се заболее от лаймска болест или марсилска треска. След ухапване трябва да се започне антибиотик, за възрастните - Доксициклин, а за децата – Азитромицин, съветва проф. Кантарджиев.









