Коментар
Искам да продължа да се развивам като лекар
11-09-2018 15:45

Директорът на Изпълнителата агенция по траснплантации (ИАТ) - д-р Мариана Симеонова, преди ден хвърли за втори път оставка. Този път тя ще бъде приета от Министерство на здравеопазването. За мотивите за оставката си, накъде ще продължи професионалният й път, днес разказва тя.
Вече четвърта година не мога да се доредя да подам оставка. Все има някой друг. Искам да продължа да се развивам като лекар. Разговаряла съм с ръководството на министерството. Мотивите ми винаги са били едни и същи. Работата на администрацията за мен като лекар трябва да се промени. Институтициите в здравеопазването са длъжни да работят за пациентите, които чакат решение на своя здравословен проблем. Администрацията създава тези условия. Трябва да се работи отговорно.
Има много какво да се направи и да се промени. Най-вече, когато се касае за пациенти – никой няма право повече от пациента. Смятам, че това вече е ясно, че това се разбира. Имах важни разговори в Министерство на здравеопазването – с г-н Кирил Ананиев и г-жа Жени Начева, и се радвам, че те разбират това и подкрепят този начин на работа. Ще се радвам това да продължи и при следващото ръководство.
От 2014 г. досега и броят на донорите, и на трансплантациите беше увеличен 11 пъти. В началото на тази година имаше някакви разговори, че трансплантации вече не се случва. Всъщност през 2017 г. има само два донора по-малко. Броят на трансплантациите зависи от донорите. Все повече от починалите са на възраст над 40 години. Това не се случва само в България, но и по света. Моята задача бе да покажа, че проблемът не е в хората в България, които не даряват, а другаде.
Вече има фалиращи болници. И все пак случаите на донорство се случват навсякъде. При повече от два пъти намален състав на медиците в клиниките, донорството се случва.
Членството ни в Евротрансплант
– в края на 2013 г. имаме осем трансплантирани белодробно български пациенти – живи и здрави. За съжаление част от хората, не можаха да получат трансплантация, а част от хората, които чакаха се оказа, че не са все още за трансплантация. Преговорите с отделни държави и отделни възможности са изключително трудни. Донорството и трансплантациите се регулират на национално ниво много строго. Тук става въпрос за дар от семейството на починалия. Няма как пациентът сам да намери донор. В директивата на ЕС от 2010 г. ясно е казано, че се препоръчва обмен на органи и на пациенти да става чрез организации за това. През 2013 г. Евротрансплант беше единствената такава организация.
Аз лично се радвам, че работим с тях.
Договорът с Евротрансплант, означава, че осемте страни, които участват в него, декларират, че имат капацитета да осугирят качествени и безопасни органи. Това означава, че когато ние нямаме реципиент за определен орган – ще го получи пациент от тези осем страни по съответните медицински критерии. За да бъдат приети, български пациенти в държава, която ще поеме белодробна трансплантация, трябва да се сключи втори договор с конкретна болница. Пациентите са в доста тежко състояние, самата трансплантация е трудна, периодът след това също. Съвсем нормално е да се знае болницата, в която ще постъпи пациента, напрактика вторият договор е част от първия. Разговорите с Виена също продължиха няколко месеца.
Разликата между 2013 г. и сега е, че вече
бордът на Евротрансплант търси болница. Не беше задължение на ИАТ да търси оферти за пациентите, които се нуждаят от трансплантации. Според Наредба 12 на МЗ това е задължение на Комисията за лечение на българи в чужбина. Не съм го казвала, защото смятам, че като лекар това е задължение – независимо дали е мое или на някой друг. Защото като институции трябва да работим всички за пациентите. За съжаление не винаги се случваха нещата и пациентите понякога нямаха възможност да се лекуват. Поех задачата да променя това и се радвам, че приключи добре за нашите пациенти.
Ананиев готви план за трансплантациите
Той трябва да го представи пред НС до 1 април, гласуваха народните представители

8 медици в екипа за обучение във Виена
Той ще включва по двама пуломолози, сърдечни хирурзи, реаниматори и рехабилитатори

Виена отново ще трансплантира българи
Пращаме наши лекари за обучение в Австрия, така че до 2021 г. да правим белодробните присаждания у нас

Хърватия ни помага за донорството
Наши лекари и координатори ще ходят на обучения там при сключване на двустранно споразумение

Клепетко идва за трансплантациите
На 25 януaри известното светило ще се срещне със здравния министър Кирил Ананиев

54-годишна жена дари живот на двама
Черният дроб бе присаден във ВМА, а единият бъбрек в Александровска болница

Две нови трансплантации на бъбрек
Мъж на 42 години даде шанс за живот на двама, казаха от Александровска болница

Още една трансплантация на черен дроб
Реципиентът е 55-годишна жена, а донорът – мъж на 42 години, казаха от ВМА
