Устойчив ръст на фармацевтичния пазар

Между 7 и 10 процента е ръстът на фармацевтичния пазар у нас през изминалите пет години. Най-голям той е бил през миналата година, когато е достигал 10%. Очакванията на анализаторите обаче са през тази увеличението на продажбите на медикаменти в страната ни да е 11%. Причините за това са в навлизането на нови медикаменти, незадоволени нужди на пациентите и потребителите, отделянето на все по-голям обществен ресурс за лекарства.
Пазарът през 2017 г.
На 3.372 млрд. лв. възлиза обема на фармацевтичния пазар по крайни цени през 2017 г., в абсолютни цифри увеличението спрямо предходната година е 313.6 млн. лв. В цифрите са калкулирани и 130 млн. лв. от отстъпки, които компаниите са дали на здравната каса.
Най-голяма част от пазара – 2.011 млрд. лв., са реализирани през аптеките. Нарастването през този канал на продажби е достигнало 166.7 млн. лв. Болничният пазар също отбелязва стабилно увеличение от 98.3 млн. лв., достигайки 595.9 млн. лв. Основната причина за него са продажбите на онкомедикаментите, които по данни на здравната каса заемат над 327 млн. лв.
Положителен остава ръста и на пазара за медикаменти без рецепта и хранитени добавки (ОТС). През миналата година този сегмент нараства с 48.6 млн. лв., достигайки до 764.1 млн. лв. Динамиката в него обаче не е с еднакъв знак – докато при хранителните добавки се отчита увеличение на продажбите със 7.7% до краен клиент, то при продуктите без рецепта този показател е минус 1.3%. Причината за това е в сезонния характер на голяма част от тези лекарства, смятат анализаторите.
Динамикатa при аптеките
Не еднозначно е и представянето на аптеките през изминалата година. В голяма степен то зависи от географското им положение и портфолиото, с което разполагат. В сегмента на ОТС медикаментите най-голям пазарен дял заемат дългите вериги с над 50 обекта. Въпреки че общо в тях има 624 аптеки, през тях са минали 41% от продажбите. В същото време в 1482-те единични аптеки са се осъществели 21% от всички покупки на тези продукти. Останалите са извършени в късите и средни вериги, чийто общ брой на обектите е близо 1000. Аналогично е положението и при медикаментите с рецепта. Там пазарният дял на големите вериги е 45%, а на индивидуалните - 20%.
За какво харчим най-много
Петте класа продукти с рецепта, които през миналата година са генерирали най-много средства, са онкология, кардиология, метаболитни заболявания, неврология, респираторни болести. Те съставляват 70% от общия прескрипторен пазар в България и 67% от този в държавите от Централна и източна Европа (ЦИЕ), където освен България са Румъния, Сърбия, Унгария, Чехия, Словакия, Словения, Хърватия, Полша. Друга разлика с тези държави е, че ние изразходваме повече средства за кардиология и онкология, а по-малко спрямо тях за неврология.
При ОТС сегмента петте най-продавани продукти са срещу болки при възрастните, лекарства срещу хрема или грип, за възпалено гърло, за отпушване на носа, както и пробиотици. Данните обаче показват, че при повечето от тях, които са свързани с настинките например, няма ръст заради сезонността им. За сметка на това пробиотиците отчитат сериозно увеличение на продажбите. Заради това експертите препоръчват на фармацевтите да заложат на тях, както и на продукти за облекчаване на мускулната болка, ставите, превенция на сърдечните атаки и на уринарния тракт и други области, където няма сезонност на търсенето.
Най-големите сред големите
Особени изненади през миналата година няма и сред класацията на фармацевтичните производители (виж таблицата). Приходите на компаниите, които са в ТОП 10, реализират 1.257 млрд. от общия прескрипторен пазар. На челно място в тях са най-големите производители на иновативни онкологични медикаменти в света – Novartis и Roche, следвани плътно от Actavis. Сериозно внимание обаче заслужават Abbvie и MSD, които отчитат огромни ръстове на приходите си - около 50%. То се дължи на навлизането на революционните противохепатитни терапии на двете компании и е характерно не само за България, но за света.
Очакванията за 2018 г.
Пазарът ще продължи да расте и през тази година, достигайки увеличение от 11%, смятат анализаторите. Основните фактори за това ще са по-големият бюджет на НЗОК за медикаменти, нови молекули, включени в списъка за реимбурсиране и ефекта
върху договорените постъпления. Също така незадоволените медицински нужди особено при HCV, онкология. Както и повишеното потребление на някои чуждестранни клиенти. Благоприятни фактори за очаквания ръст са по-ниската безработица през 2017 спрямо 2018 г. От другата страна на бариерата са механизмът за договаряне на отстъпки, бавният и непрозрачен процес за оценка на новите молекули, рестриктивното ценово регулиране, въвеждането на електронен търг, както и въведеното наблюдение на реалната ефективност на новите лекарства.
При ОТС сектора пък основните фактори на растежа ще са ниските нива на консумация на глава от населението на добавки, ценовата оптимизация в някои райони, подобрените механизми на веригите аптеки за препоръки, новите продукти.
ТОП 10 на производителите на лекарства с рецепта
Компания Оборот в лв. Ръст 1. NOVARTIS 200 млн. 4.85% 2. ROCHE 179 млн. 8.69% 3. ACTAVIS 153 млн. -2.16% 4. ABBVIE 134 млн. 54.35% 5. SANOFI-AVENTIS 113 млн. - 5.15% 6. GSK 111 млн. 13.28% 7. PFIZER 108 млн. 17.14% 8. ASTRAZENEKA 97 млн. 14.08% 9. MSD 82 млн. 40.07% 10. SOPHARMA 78 млн. 1.84% Общо 1.257 млрд. 11.26%
2 SOPHARMA 34.6 млн. -0.6% 3 GLAXOSMITHKLINE 29.0 млн. -4.0% 4 SANOFI-AVENTIS 26.3 млн. 3.9% 5 NOVARTIS 26.3 млн. 6.9% 6 BOOTS 25.2 млн. -0.2% 7 BAYER 24.1 млн. -7.0% 8 VEDRA BG 19.6 млн. 12.3% 9 NATURPRODUKT BG 19.2 млн. 13.9% 10 WALMARK 19.0 млн. -3.4% Общо 264.2 млн. 1.1%
|


Съдебният процес е заради натиска върху шефа на ИАЛ, той ще бъде публичен


Промените в здравната система валят почти всеки ден. От здравното министерство предложиха нови стандарти за държавните болници, проект на здравна карта и методика за финансирането на лечебните заведения. НЗОК пък определи първите бюджети за болниците по новия рамков договор. Има ли проблеми в системата, попитахме д-р Венцислав Грозев.

Проблемите в здравната система не намаляват, въпреки заявеното желание от всички институции за промени. Как оценява предлаганите идеи за реорганизация на здравеопазването попитахме д-р Иван Кокалов. Той е вицепрезидент на КНСБ, председател на ФСЗ и член на Надзорния съвет на НЗОК.

Днес Надзорният съвет на касата ще подпише анекс към рамковия договор и ще преразгледа лимитите

Болниците през миналата година са ги купували с разлика в стойността им от 51 лв. до 900 лв., казват от НЗОК

В същото време разходите на министерството ще се увеличат, защото неуместно се разширяват възможностите за приложение на някои дейности, казва проф. Чавдар Стефанов

На 3.372 млрд. лв. възлиза обемът на фармацевтичния пазар по крайни цени за 2017 г., анализаторите прогнозират, че той ще нарасне с още 11% през тази. Какво означават тези цифри, добра ли е средата за бизнес у нас, какви са очакванията на индустрията, попитахме д-р Христо Трунчев.

Догодина производителят очаква да пусне на американския пазар ново лекарство сирак